NaplanujSvatbu.cz    NaplanujStavbu.cz    NaplanujRodinu.cz    NaplanujUbytování.cz    MístoPráce.cz   
 
 

Žijí ve vašem domě "upíři"?

čas         Kategorie: Drobní savci         Štítky:
Casopis

Máte na půdě nebo ve sklepě nevítaného hosta a nevíte co s ním? Pokud jsou to myši, s těmi si jistě každý pořadí po svém. Co však jestliže ty myši mají místo předních tlapek křídla a visí za nohy? To už tak jednoduché nebude. Pokud jste narazili u sebe doma na netopýra, mějte na paměti jejich vysoký stupeň ochrany. Chráněný je každý jeden druh a setkat se s ním můžete nejen v noci, ale i při západu slunce.

Netopýři v domácnosti obecně nemohou uškodit a ani vás v ničem ovlivňovat. Jediné, co vás může obtěžovat, je jejich trus, který se může hromadit a ve vlhkém prostředí páchnout, pokud poskytujete útočiště početnější kolonií. S trusem se můžete setkat i na oknech pod vletovým místem, což může být signálem jeho přítomnosti. Všechny evropské druhy loví hmyz a svým neobyčejným životem jsou fascinující nejen pro přírodovědců ale i pro běžné nadšence.

Kde se vzal, tu se vzal V okolí března a později v okolí září lze asi nejčastěji sledovat přelety netopýrů. Otevřené okna v noci v panelových domech, které zejména mladým nezkušeným netopýrům připomínají skály, jsou častým cílem netopýřích průzkumníků.

Neméně časté jsou dočasné, nebo sezónní obsazení stejných míst i celými koloniemi. Roky opuštěné tmavé a pro ně volně přístupné prostory jsou nejčastějším místem úkrytu. Spáry mezi deskami, průlezy mezi štítem a stěnou, nerovnosti v obložení střech a neustále otevřená okna na půdě jsou pro jejich citlivé schopnosti rozeznávat celé okolí přímo pozvánkou dovnitř.

Ve městech nejčastěji netopýrů najdeme ve štěrbinách mezi panely výškových staveb, ve zvonici a podkrovních prostorách kostelů, starých zámků a podobně. Příroda jim umožňuje přežít v dutinách stromů, v opuštěných příbytcích, skalních puklinách a zejména v jeskyních.Jsou mezi námi lidé, kterým přítomnost netopýrů nepřekáží a sami si přizpůsobí vstup na půdu, do svého seníku a podobně, tak, aby vyhovoval netopýrům a zamezil vstupu holubů a dravců.

Co dělat, když si doma netopýrů nepřejete? Po sto letech se vám zastesklo po na půdě odložených věcech po babičce, když vám po vstupu na půdu kolem hlavy něco proletí. Batman? Těsně vedle! Netopýr. Pro člověka nejsou v žádném případě nebezpečné. Druhy žijící běžně na Slovensku jsou dokonce velmi malé a bezbranné.

Zažité spojení vampýrů a vrahů sajících krev lidí, jsou přehnané jen díky spisovatelem a filmařem. Averze způsobena například i jejich nevábný vzhledem vás může donutit jednat. Abyste se však nedostali do problémů se zákonem, na jejich odstranění vyhledejte odbornou pomoc. Na internetu a přímo na Slovensku funguje několik odborníků, kteří se blíže zajímají o tuto problematiku. Existuje dokonce i pár stránek, které vám poskytnou kontakty na lidi ve svém regionu, popřípadě organizace, které vám pomohou s problémem netopýrů. Pokud bydlíte v NP nebo CHKO, v tom případě je nutné tento problém oznámit správě parku.

Co se zraněným netopýrem? Pokud najdete živého netopýra, ale neschopného pohybu, jeho záchranou a snahou uměle ho odchovat se můžete dostat do problémů. Proto je dobré informovat správu CHKO, pokud do ní spadá vaše bydliště, o nálezu ao dalším postupu. Případně ho zanést k zvěrolékaři. Ten bude vědět jak ho zachránit. Nejvhodnější možností je kontaktovat nejbližší pracoviště centra záchrany zraněných zvířat.

Co jsou vlastně netopýři zač? Kromě toho, že inspirovaly tvůrce slavného komixu a ten zas zbytek zábavního průmyslu, je nočním živočichům, a jediným samovolně létajícím savcům. Využívá jedinečnou schopnost echolokace, takže svými smysly vnímá okolí detailnější než lidské oko a to iv té největší tmě. Svou skrýš změnit nemusí celá léta. Pro rekonstrukce a narušování jeho životního prostředí je mnoho z nich často nucených své útočiště a zimoviště měnit.Komentáře


Žádný komentář zatím nebyl přidán. Buďte první, kdo tento článek okomentuje.

Chcete přidat komentář? Přihlašte se zde!

Doporučené články


Život v paneláku s velkým psem   28. 10. 2016

Život v paneláku s velkým psem...

Žijí ve vašem domě "upíři"?   26. 10. 2016

Žijí ve vašem domě "upíři"?...

Zvířecí pacienti: Dotvořte jim ochranný límec   24. 10. 2016

Zvířecí pacienti: Dotvořte jim ochranný límec...

Zvíře je nejlepší terapeut. Rozveselí a přitulí se   22. 10. 2016

Zvíře je nejlepší terapeut. Rozveselí a přitulí se...

Zvíře jako terapie pro osamělé   20. 10. 2016

Zvíře jako terapie pro osamělé...

Zvířátka nejen pro radost   18. 10. 2016

Zvířátka nejen pro radost...

Zvířata v domácnosti: Designové domky a pelíšky   16. 10. 2016

Zvířata v domácnosti: Designové domky a pelíšky...

Zoufalí psi v vedrech: Osvěžení na maximum   14. 10. 2016

Zoufalí psi v vedrech: Osvěžení na maximum...

Znudění psi a kočky: Jak je v létě zabavit?   12. 10. 2016

Znudění psi a kočky: Jak je v létě zabavit?...

Zima a váš miláček   10. 10. 2016

Zima a váš miláček...

Vykastrovat nebo ne?   08. 10. 2016

Vykastrovat nebo ne?...

Vybíráme psa: dospělého nebo štěně?   06. 10. 2016

Vybíráme psa: dospělého nebo štěně?...

Viděli jste už psa cvičit jógu?   04. 10. 2016

Viděli jste už psa cvičit jógu?...

Víte, jak krmit psa?   02. 10. 2016

Víte, jak krmit psa?...

Vchodové dveře s otvorem pro psa a kočku   30. 09. 2016

Vchodové dveře s otvorem pro psa a kočku...

V jaké kondici je váš pes?   28. 09. 2016

V jaké kondici je váš pes?...

Uložte své miláčky   26. 09. 2016

Uložte své miláčky...

Uklízejte po svých psech!   24. 09. 2016

Uklízejte po svých psech!...

Transport psa na kole po "Holandsku"   22. 09. 2016

Transport psa na kole po "Holandsku"...

Spolubydlící jménem pes   20. 09. 2016

Spolubydlící jménem pes...

Stylová bouda pro psa do interiéru   18. 09. 2016

Stylová bouda pro psa do interiéru...

Repelent proti "otravným" miláčkům   16. 09. 2016

Repelent proti "otravným" miláčkům...


© 2015 NaplanujChov.cz | Všechna práva vyhrazena. Reklama Podmínky užíváníKontaktujte nás